تازه های سایت
نام نویسی باشگاه نویسندگان سایبری

چگونه مشکلات زندگی خود را حل کنیم؟

1_72957543718586791040به اعتقاد روان شناسان نگرش و برداشت افراد از رویدادها بسیار مهم و تعیین کننده تر از خود حوادث است. ممکن است افراد، مشکلات مشابهی را در زندگی خود تجربه کنند امّا این که چه تحلیل و برداشتی از آن دارند، در حالات روانی آن ها بسیار مؤثر است. افرادی که نگرش منفی به زندگی دارند و همه چیز را تاریک و غیرقابل تحمّل می دانند، عملاً زندگی برای آن ها سخت و دشوار خواهد شد. از تعبیرات شما هم استفاده می شود که کلاً در مورد زندگی تان نگرش منفی دارید و احساس شکست و ناامیدی می کنید.
شما باید باورهای نامعقول خود را شناسایی و اصلاح کنید. تنها در این صورت است که می توانید از زندگی خود لذت برده و به شادی و موفقیت راه یابید.
۱٫ یکی از عوامل ناراحتی های انسان و چیزی که زندگی را برای وی غیرقابل تحمّل می کند، «باید اندیشی» یا به قول کارن هورنای، حکومت بایدها است. به اعتقاد وی سه «باید» مولّد مشکلات اصلی انسان هستند:
الف. شرایط زندگی ام باید به نحوی باشد که به همة خواسته هایم برسم. در غیر این صورت زندگی برایم ارزشی ندارد.
ب. همه باید با من منصفانه برخورد کنند و احترام مرا نگه دارند.
ج. من باید تأیید دیگران را جلب کنم و در همة کارهایم موفق باشم. به احتمال زیاد شما هم انتظار دارید که از نظر اقتصادی مثل دیگران باشید و به همة خواسته ها و آرزوهای تان برسید، و در خانواده همه با شما خوب برخورد کنند. وقتی می بینید که مثل دیگران نیستید و یا کسی به شما چیزی می گوید، فوراً ناراحت می شوید و احساس شکست و ناامیدی می کنید.
۲٫ توقع و انتظارات بیش از حد از خود نداشته باشید؛
۳٫ به ابعاد مثبت زندگی خود نیز توجه داشته باشید؛
۴٫ مشکلات زندگی امتحان الهی است،
۵٫ همیشه به خداوند توکل داشته باشید؛
۶٫ سعی کنید با کمک و مشورت دوستان زندگی خود را بهبود بخشید؛
۷٫ توجه و دقت به مضمون این آیه روحیة امید را در انسان تقویت می کند: «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً، إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً؛پس حتماً با سختی آسانی است، حتماً با سختی آسانی و گشایشی است». [۱]

پی نوشت :
[۱] . سایت اندیشه قمwww_roozgozar_com-2236

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


+ 7 = دوازده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>