تازه های سایت
خانه » آخرین عناوین باشگاه نویسندگان سایبری » حکمت و معرفت(فرهنگی) » فضیلت صلوات بر حضرت فاطمه(سلام الله علیها)
نام نویسی باشگاه نویسندگان سایبری

فضیلت صلوات بر حضرت فاطمه(سلام الله علیها)

528954_rhXexrX5در روایات به فرستادن صلوات بر حضرت فاطمه(سلام الله علیها) سفارش شده و فضایلی برای آن نقل شده است،از جمله:
پیامبر اکرم صلى اللَّه علیه و آله و سلم مى ‏فرماید:
«من صلى علیک یا فاطمة غفر اللَّه له والحقه بى حیث کنت من الجنة». (۱)
«یا فاطمه هرکس بر تو صلوات فرستد، خداى تعالى از او درگذرد، و او را در بهشت به من ملحق گرداند».

موضوع صلوات فرستادن بر حضرت زهرا(سلام الله علیها) د رمنابع اهل سنت هم نقل شده است،چنانکه سهیلى در کتاب الروض الانف در ذیل مطلبى     مى نویسد:
«و من صلى علیها فقد صلى على ابیها : هرکس بر فاطمه صلوات فرستد، در حقیقت بر پدر او صلوات فرستاده است(۲)

در روایتى حضرت رسول اکرم صلى اللَّه علیه و آله و سلم یکى از فضائل حضرت فاطمه(سلام الله علیها) را چنین بیان مى ‏فرماید:

«… اتانى الروح؛ قال: ان فاطمه اذا قبضت و دفنت یسالها الملکان فى قبرها: من ربک؟ فتقول: اللَّه ربى. فیقولان: فمن نبیک؟
فتقول: ابى. فیقولان: فمن ولیک؟ فتقول: هذا القائم على شفیر قبرى على بن ابى‏ طالب؛
الا و ازیدکم من فضلها؟! ان اللَّه قد و کل بها رعیلا من الملائکه یحفوظنها من بین یدیها و من خلفها و عن یمینها و عن شمالها و هم معها فى حیاتها، و عند قبرها و عند موتها یکثرون الصلاه علیها و على ابیها و بعلها و بنیها : … جبرئیل (روح) به نزد من آمد و گفت: هنگامى که فاطمه قبض روح مى ‏شود و دفن مى ‏گردد، دو ملک در قبر از او سؤال مى ‏کنند: پروردگار تو کیست؟ مى‏ فرماید: اللَّه پروردگار من است. سپس مى‏ پرسند پیامبرت کیست؟ در پاسخ مى ‏فرماید:
پدرم. آنگاه سؤال مى‏ کنند ولى تو کیست؟ در جواب مى‏ گوید: على بن ابى ‏طالب، همین کسى که در کنار قبرم ایستاده است.

(سپس پیامبر اکرم صلى اللَّه علیه و آله و سلم مى ‏فرماید): آیا باز هم فضائل دیگر زهرا را بیان کنم؟ (شاید پیامبر اکرم مى خواهد به این وسیله تذکر دهد که: در این عالم، فاطمه تنها کسى است که پدرش «رسول اللَّه» و همسرش «ولى اللَّه» است. پیامبر اکرم در ادامه ‏ى سخن خویش مى فرماید):

همانا خداى تعالى یک دسته از فرشتگان را براى محافظت فاطمه گماشته است، تا از چهار طرف نگهبان او باشند؛ و این ملائک در حال حیات، و هنگام مرگ او، و کنار قبرش پیوسته در خدمت او هستند، و کارشان صلوات فرستادن بر فاطمه و پدرش و همسر و فرزندان اوست.(۳)

در روایتی که بیان گفتگوی حضرت زهرا(سلام الله علیها) با پدر بزرگوارش در مورد اینکه حضرت زهرا(سلام الله علیها) در روز قیامت کجا می تواند پدرش را ملاقات کند،در پایان حدیث این صلوات از زبان امام علی(علیه السلام) نقل شده است:

جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الْأَنْصَارِیِّ عَنْ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ (علیه السلام) قَالَ قَالَتْ فَاطِمَةُ (س) لِرَسُولِ اللَّهِ (ص) یَا أَبَتَاهْ أَیْنَ أَلْقَاکَ یَوْمَ الْمَوْقِفِ الْأَعْظَمِ وَ یَوْمَ الْأَهْوَالِ وَ یَوْمَ الْفَزَعِ الْأَکْبَرِ قَالَ یَا فَاطِمَةُ عِنْدَ بَابِ الْجَنَّةِ وَ مَعِی لِوَاءُ «الْحَمْدُ لِلَّهِ» وَ أَنَا الشَّفِیعُ لِأُمَّتِی إِلَى رَبِّی قَالَتْ یَا أَبَتَاهْ فَإِنْ لَمْ أَلْقَکَ هُنَاکَ قَالَ الْقَیْنِی
عَلَى الْحَوْضِ وَ أَنَا أَسْقِی أُمَّتِی قَالَتْ یَا أَبَتَاهْ فَإِنْ لَمْ أَلْقَکَ هُنَاکَ قَالَ الْقَیْنِی عَلَى الصِّرَاطِ وَ أَنَا قَائِمٌ أَقُولُ رَبِّ سَلِّمْ أُمَّتِی قَالَتْ فَإِنْ لَمْ أَلْقَکَ هُنَاکَ قَالَ الْقَیْنِی وَ أَنَا عِنْدَ الْمِیزَانِ أَقُولُ رَبِّ سَلِّمْ أُمَّتِی قَالَتْ فَإِنْ لَمْ أَلْقَکَ هُنَاکَ قَالَ الْقَیْنِی عَلَى شَفِیرِ جَهَنَّمَ أَمْنَعُ شَرَرَهَا وَ لَهَبَهَا عَنْ أُمَّتِی
فَاسْتَبْشَرَتْ فَاطِمَةُ بِذَلِکَ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهَا وَ عَلَى أَبِیهَا وَ بَعْلِهَا وَ بَنِیهَا(۴)

در روایات دیگری هم این عبارت آمده است و سیره علماء بزرگوار هم اینگونه بوده است که د رکتابهای خود هنگام ذکر روایتی از آن حضرت یا در وصف آن حضرت با عبارت «صلّ علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها»نسبت به آن حضرت ادای احترام می کردند.
بنابراین اصل صلوات فرستادن بر آن بانوی دوسرا،امری مورد سفارش و با فضیلت است.صلولت مخصوص حضرت زهرا(سلام الله علیها) اینگونه است:

اللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ اَبیها وَ بَعْلِها وَ بنیها وَالسِّرِّ الْمُسْتَوْدَعِ فیها بعَدَدِ ما اَحاطَ به عِلْمُکَ : پروردگارا درود و صلوات خودت را بر فاطمه و پدر فاطمه و شوهر فاطمه و فرزندان فاطمه به وسعت و شعاع علم خودت بفرست.

پی نوشتها:

(۱). بحارالانوار ج ۴۳ص۵۵، ج ۹۷ص۱۹۴٫
(۲). الروض الانف ج ۲ص ۱۹۶٫
(۳). بشاره المصطفى ص ۱۳۹، بحارالانوار ج ۴۳ص ۵۸٫
(۴). بحارالانوار،ج‏۴۳، ص۲۱٫

در روايات به فرستادن صلوات بر حضرت فاطمه(سلام الله عليها) سفارش شده و فضايلي براي آن نقل شده است،از جمله: پيامبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله و سلم مى ‏فرمايد: «من صلى عليك يا فاطمة غفر اللَّه له والحقه بى حيث كنت من الجنة». (1) «يا فاطمه هركس بر تو صلوات فرستد، خداى تعالى از او درگذرد، و او را در بهشت به من ملحق گرداند». موضوع صلوات فرستادن بر حضرت زهرا(سلام الله عليها) د رمنابع اهل سنت هم نقل شده است،چنانكه سهيلى در كتاب الروض الانف در ذيل مطلبى     مى نويسد: «و من صلى عليها فقد صلى على…

بازنگری

امتیاز کل

خلاصه: اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى فاطِمَةَ وَ اَبيها، وَ بَعْلِها وَ بَنيها، بِعَدَدِ ما اَحاطَ بِه عِلْمُكَ.

امتیاز کاربران: 4.9 ( 2 رای)
0

۴ نظر

  1. سلام/دست مریزاد
    ترویج چنین مطالبی به ارتباط قلبی انسان با ائمه کمک زیادی می کنه
    منم به این مطلب تون امتیاز دادم
    اجرتان با خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها ،مثل همیشه عالی بود

  2. حضرت زهرا علیهاالسلام از قول پیامبر فرمودند: هرکس سه مرتبه سوره «اخلاص‏» را بخواند گویا ختم قرآن کرده ، هر گاه صلوات بفرستد بر من و پیامبران پیش از من ، همه ما شفیعان او خواهیم بود و هر گاه براى مؤمنین استغفار نماید پس تمامى ایشان از او خشنود مىیشوند ، و هر گاه بگوید «سبحان‏ الله و الحمدلله و الله‏ اکبر» مثل این است که حج و عمره انجام داده است.
    یازهرا

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


یک + 9 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>